Club Records

Please click a section below to expand:

Under 11’s

Slide right to see full table as required

Boys Girls
60m Indoor Bobbi Jones 9.5s (15) Moli Jones 11.0s (11)
75m Macsen Owain-Koffi 10.6s (18)
80m Josh Ablett 12.1 (10) Vicky Jones 12.1s (88)
100m Philip Tickner 14.9s Vicky Jones 14.1s (88)
150m Macsen Owain-Koffi 21.5s (18) Hannah Wickerson 22.53s (11)
200m Philip Tickner 32.2s Rachel Johncock 32.7s (02)
600m Josh Ablett 1min 50.5s (10) Chloe Jones 1min 52.7 (13)
800m S Cluett 2min 40.9s Chloe Jones 2min 42.8 (13)
Long Jump Ellis Rheinallt 4.34m (14) Alison Faulkner 3.93m (88)
High Jump Bobbi Jones 1.20m (15)
Shot Bobbi Jones 5.25m (15) Molly New 4.44m (11)
Javelin Rowen Hughes 15.42m (11) Ceri Vaughan 9.29m (11)
4 x 100m Relay Jack Nash
Daniel Wickerson
Josh Ablett
Rhodri Davies
62.5s (09)
Catlin Evans
Chloe Jones
Ffion Evans
Sophie Truesdale
62.2s (13)

Under 13’s

Slide right to see full table as required

Boys Girls
60m Indoor Liam Sykes 8.7s (15) Moli Jones 8.36s (13)
75m Bobbi Jones 12.29s (16) Moli Jones 9.9s (13)
100m Joshua Roberts 13.0s (16) Sarah Colton 13.0s (90)
150m Abigail Backshall 20.2s (09)
Moli Jones 20.2s (13)
200m Joshua Roberts 26.04s (16) Sacha Didcote 26.6s (15)
300m Michael Bodden 48.3s (92)
600m Fern Davies 1min 54.4 (11)
800m Michael Bodden 2min 19.1s Abigail Backshall 2min 25.87 (09)
800m indoor Josh Ablett 2min 32.51s (12)
1000m Fern Davies 3min 35.3
1200m Abigail Backshall 4min 06.1 (09)
1500m Darren Thomas 4min 24.4 (86) Abigail Backshall 4min 56.33 (09)
3000m Fern Davies 12min 13.35 (11)
75H 70H Rob Hughes 12.8s (85) Sarah Colton 11.8s (90)
Discus Nathan Thomason 32.41m (10) Celyn Samuel 28.86m (91)
Long Jump Rob Hughes 4.91m (85) Kristy Carlisle 4.54m (92)
Triple Jump David Roberts 8.74m (87)
High Jump Andrew Wooding 1.57m (91) Lisa Thompson 1.46m (93)
Shot Nathan Thomason 11.03m (10) Celyn Samuel 7.57m (91)
Javelin Bryn Samuel 30.62m (90) Alison Eardley 26.10m (94)
4 x 100m Relay Bobi Jones
Aled Williams
Jake Doherty
Joshua Roberts
57.3s (16)
Moli Jones
Hannah Wickerson
Holly Roberts
Hagar Herencia
55.2s (13)

Under 15’s

Slide right to see full table as required

Boys Girls
60m Indoor Moli Jones 7.99s (15)
100m Ian Carr 11.8s (85) Dawn Oliver 12.2s (79)
200m David Bird 23.7s (91) Rachel Johncock 24.82s (08)
200m indoor Joshua Roberts 8.11s (17) Moli Jones(14) & Rachel Johncock (07) 26.86s
300m Michael Bodden 38.54s (94) Sacha Didcote 41.34s (16)
300m indoor Joshua Roberts 25.89s (17) Moli Jones 41.87s (15)
400m Iolo James 52.9s (14) Fern Davies 1min 8.81s (12)
800m Roman Hodgson 2min 1.82s(19) Abigail Backshall 2min 18.87s (11)
Abigail Backshall 2min 23.42s(11)
1500m Roman Hodgson 4min 14.4 (19) Isobel Redfern 4min 50s (87)
1 mile Darren Thomas 4min 50s (88)
3000m Alfie Shiland 9 min 52.02s (22) Ella Grundy 11min 17.68s (19)
80H 75H Rob Hughes 12.4s (87) Helen Davies 11.43s (98)
Discus Nathan Thomason 45.56m (12) Katie Boyce 24.56m (82)
Hammer James Williams 53.71m (11) Freya Simonds 18.83m (11)
Long Jump Rob Hughes 5.93m (87) Helen Davies 5.21m (98)
Triple Jump Rob Hughes 12.42m (89)
High Jump Ian Jones 1.78m (90) Lisa Thompson 1.60m (95)
Shot NathanThomason 15.07m (12) Susanna Jones 9.76m (89)
Javelin Bryn Samuel 50.74m (92) Joanne Roberts 29.52m
Pole Vault Nathan Rawlings 2.70m (90)
4 x 100m Relay Tom Kemp
Nathan Jones
Luke Wandless
Morgan Harries
48.6s (09)
Colwyn Bay U15 Team
52.0s (14)
4 x 300m Relay Iolo James
Michael Parry
Jake Tapping
Alex Bartlett
2 min 51.1s (14)
Jennifer Townley
Hannah Wickerson
Moli Jones
Moli New
3min .04.8s(15)
4 x 400m Relay Tom Kemp
Nathan Jones
Luke Wandless
Morgan Harries
4 min 14.1s (09)

Under 17’s

Slide right to see full table as required

Boys Girls
60m Indoor Kane Smart 7.24s (22) Moli Jones 7.62s (17)
60H Indoor Rob Hughes 9.23s (89)
100m Joshua Jones 11.1s (11) Rachel Johncock 11.98s (09)
200m Paul Roberts 22.8s (86) Sacha Didcote 25.3s (18)
200m Indoor Kane Smart 23.38s (22) Moli Jones 25.77s (17)
100H 80H Rob Hughes 14.0s (89) Rebecca Jones-Morris 11.5s (84)
300m Sacha Didcote 40.7s (18)
300m Indoor Abigail Backshall 41.57s (12)
400m Paul Roberts 49.01s (86) Abbi Backshall 58.77s (12)
400m Indoor Iolo James 51.02s (16) Ffion Mair Roberts 59.44s (17)
800m Alex Roberts 1min 55.68s(19) Abigail Backshall 2min 12.73 (12)
800m Indoor Tom Harding 1min 59.15 (12) Abigail Backshall 2min 13.73s (12)
1500m Darren Doyle-Howson 4min 02.78s (01) Isobel Redfern 4min 55.3s (88)
1500m Indoor Tom Earley 4min 11.74s (11) Holly Roberts 4min 56.06s (16)
1500s/c Matt Russell 4min 36s
1 Mile Darren Thomas 4min 37.2s (90) Emma Jones 5min 28.6s (92)
3000m Bryn Woodhall 9mins 10.99s (19) Kim Barraclough 10min 29.8s (87)
3000m Indoor Bethan Davies 10min 55.22s (17)
5000m Road Bryn Woodhall 16mins 22s (19)
400H 300H Mark Blyton 59.0s Lisa Thompson 46.5s
Discus Nathan Thomason 47.65m (14) Christine Lewis 34.94m (84)
Hammer Nathan Thomason 62.43m (14) Nicola Pritchard 10.36m
Long Jump Rob Hughes 6.56m (89) Pat Roche 5.62m (84)
High Jump Ben Roberts 1.85m Lisa Thompson 1.60m
Pat Roche 1.60m (84)
Shot Nathan Thomason 16.19m (14) Suzanne Jones 9.08m (91)
Javelin Bryn Samuel 55.68m (94) Claire Lockwood 38.48m
4 x 100m Relay Rocco Castellanos
Huw Llywelyn Jenkins
Kane Smart
Callum Fox-Byrne
46.98s (22)
Ilid Roberts
Ffion Mair Roberts
Lauren Hargreaves
Moli Jones
52.9s (15)
4 x 400m Relay Tom Earley
Aaron Roberts
Callum Neapsey
George Backshall
3:50.7mins (10)

Under 20’s

Slide right to see full table as required

Boys Girls
60m Indoor Iestyn Thomas 7.3s (15) Rachel Johncock 7.55s (12)
100m Ian Carr 11.0 (89)
Jon Gittins 11.0 (92)
Rachel Johncock 11.61s (12)
200m Ian Carr 22.13s (90) Rachel Johncock 24.32s (11)
200m Indoor Nathan Jones 23.95s (17)
300m Indoor Iolo James 37.50s (17)
400m Paul Roberts 48.2s (88) Ffion Roberts 57.07s (18)
400m Indoor Iolo James 50.58s (17) Ffion Roberts 58.40s (18)
600m Indoor Ffion Roberts 99.69s (18)
800m Michael Parry 1m 51.19s (18)
Matthew Harding 1m 47.92s (17) - Overseas
Lynne Madison 2min 13.8s (86)
800m Indoor Michael Parry 1min 53.18s (18) Abigail Backshall 2min 23.6s (14)
1500m Matthew Bramley 4min 2.3s (92) Lynne Madison 4min 27.5s (86)
1500m Indoor Michael Parry 4min 07.72s (17)
1 Mile Indoor Michael Parry 4min 19.99s (18)
2000s/c Justin Everley 6min 06.6s (92)
3000m Bryn Woodall 8min 46.95s (21) Lynne Madison 9min 37.5s (86)
3000s/c Justin Everley 9min 45.4s (92)
5000m Bryn Woodhall 15min 10.6s (21)
5000m Road Bryn Woodhall 15min 10.6s (21)
110H 100H David Parry 15.5s Sarah Jones-Morris 15.00s (83)
400H Craig White 55.3s (90) Susan Haskins 67.0s (86)
Discus Nathan Thomason 45.70m (15) Rachel Jackson 25.69m (02)
Hammer Nathan Thomason 58m.43m (15) Rachel Jackson 30.26m (02)
Long Jump Andrew Wooding 7.03m Nicola Ellis 4.88m
Long Jump Indoor Rhodri Davies 6m.31m (17)
Triple Jump Paul Ellis 14.16m (94) Lisa Thompson 9.00m (02)
High Jump Steve Evans 1.90m (94) Pat Roche 1.62m (85)
High Jump Indoor Rhodri Davies 1.75m (17)
Shot Nathan Thomason 15.14m (15) Christine Lewis 9.88m (91)
Javelin Bryn Samuel 47.76m Rhianne Hughes 39.22m
Pole Vault Steve Lloyd 4.35m (91)
Pole Vault Indoor Rob Hughes 4.10m (90)

Seniors

Slide right to see full table as required

Men Women
60m Indoor Oliver Teale 7.2s (15) Moli Jones 7.62s (17)
60H Indoor Dave Thomas 8.6s (86)
100m Oliver Teale 10.8s (15)
200m Jeremy Frankel 21.9s
200m Indoor Dave Thomas 23.4s (86)
400m Jeremy Frankel 47.91s (92) Alwena Griffiths 64.3s
400m Indoor Dave Thomas 53.4s (86)
800m Paul Roberts 1min 53.2s (88) Lisa Thompson 2min 15.7s (01)
1500m Matthew Bramwell 3min 52.3s (92) Lisa Thompson 4min 53.22s (01)
1 Mile Matthew Bramley 4min 14.2s (92)
3000m Glyn Harvey 8 min 19.1s (90) Liz Clarke 10min 59.8s
3000s/c Henry Foley 9min 18.5s (87)
5000m Henry Foley 14min 45.9s (87) Isabel Redfern 19min 03.81s (12)
10000m Paul Owen 31min 48.7s (91)
1 Mile Matthew Bramwell 4min 14.5s (92)
Marathon Liz Clarke 2hr 53.56s (91)
110H 100H Dave Thomas 15.5s (85) Rebecca Jones-Morris 14.6s (86)
400H Craig White 53.26s (92)
Discus Ewart Hulse 42.12m (92) Seren Evans 24.42m
Hammer Ewart Hulse 47.95m (05) Seren Evans 21.64m
Long Jump Martin Roberts 7.09m (89)
Triple Jump Martin Roberts 14.00m (89)
High Jump Iwan Jones 1.90m (91)
Shot Ewart Hulse 14.37m Julie Abel 10.32m (90)
Javelin Peter Franklin 54.14m (89) Julie Abel 48.16m (90)
Pole Vault Steve Lloyd 4.35m (91)
4 x 100m Relay Ian Carr
Phil Jones
Paul McWilliams
Jeremy Frankel
44.8s (88)
Chloe Roberts
Nia Roberts
Lori Scriven
Abi Backshall
53.3s (12)
4 x 400m Relay Darren Thomas
Craig White
Gareth Jones
Jeremy Frankel
3min 29.1s(92)